Niestety wiele młodych osób cierpi z powodu trądziku. Jest to przypadłość, która pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, a powodem jest nadczynność gruczołów łojowych. Jak wygląda leczenie trądziku? Czy można się go pozbyć?
Trądzik – jakie są przyczyny jego powstawania?
Trądzik może pojawić się z różnych powodów. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, a także skłonności rodzinne. Również czynniki zewnętrzne mogą być powodem powstawania trądziku. Przede wszystkim pewne leki czy praca w nieodpowiednich warunkach przyczyniają się do nadmiernej produkcji łoju. Nie wolno zapomnieć również o czynnikach hormonalnych, które w dużej mierze intensyfikują zatykanie się porów. Trądzik jest chorobą przewlekłą, której towarzyszą zaskórniki i wysypka grudkowa. Takie zmiany występują najczęściej na twarzy, ale także mogą pojawiać się na skórze pleców. Można wyodrębnić dwa rodzaje zaskórników – otwarte i zamknięte. W pierwszym przypadku są one zabarwione na ciemno i powstają w wyniku zastoju łoju z powodu obecności bakterii. Zaskórniki zamknięte najczęściej mają białe zabarwienie i widać je przy naciąganiu skóry.
Jak pozbyć się trądziku?
Leczenie trądziku uzależnione jest od stopnia nasilenia choroby. Jeśli trądzik jest niewielki, to najczęściej leczenie odbywa się miejscowo. Decyzję o wyborze odpowiednich leków czy maści podejmuje dermatolog, który przed ustaleniem przyczyny i stopnia zaawansowania choroby robi szczegółowe badania. Na pewno w takiej sytuacji powinny być stosowane leki niepowodujące czopowania ujść mieszków włosowych. Najczęściej w leczeniu używa się past, pudrów i aerozoli. Dużą ulgę przynoszą preparaty z witaminą A, cynkiem i nadtlenkiem benzoilu. Znaczną poprawę można osiągnąć, także stosując naświetlanie promieniami UV. Jeśli trądzik przebiega ciężej, to konieczne jest leczenie ogólne, a także stosowanie antybiotyków i dużych dawek witaminy A i witamin z grupy B.
Jak się pozbyć trądziku przy wykorzystaniu medycyny estetycznej?
Coraz więcej osób decyduje się na medycynę estetyczną w walce z trądzikiem. Najczęściej wykorzystywana jest laseroterapia lub mikrodermabrazja. Przy laseroterapii wykorzystuje się laser frakcyjny, który precyzyjnie niszczy wykwity. Dodatkowo pobudzane są tkanki, które zaczynają się szybko regenerować. Cały zabieg nie jest bolesny i odbywa się bez znieczulenia. Wrażliwe osoby mogą poprosić o użycie kremu anestetycznego, który złagodzi dolegliwości bólowe. Nie należy obawiać się powikłań, gdyż tego typu zabiegi należą do jednych z bezpieczniejszych. Jedynie parę godzin po zabiegu na twarzy mogą znajdować się zaczerwienienia, niewielkie siniaki czy wybroczyny. Oprócz laseroterapii stosuje się także mikrodermabrazję, która polega na mechanicznym ścieraniu zrogowaciałego naskórka. Jest to tak zwany mikropeeling, który poprawia funkcjonowanie skóry. Dzięki tej metodzie można wyeliminować defekty powstające na skórze i cieszyć się pięknym wyglądem. Z pewnością leczenie trądziku przy pomocy medycyny estetycznej jest bardzo skuteczne i może przynieść szybkie efekty.