Strona główna
DIY
Tutaj jesteś

Jak zrobić piękne makramy diy?

21 sierpnia 2022 makramy diy


W dzisiejszych czasach jest bardzo duża moda na wiszące sploty, dlatego też na półkach sklepowych coraz częściej spotkać można łapacze snów, frędzle i piękne makramy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby samodzielnie zrobić niepowtarzalne makramy diy, które mogą okazać się ciekawym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Makramy diy – co trzeba wiedzieć?

Tworzenie oryginalnych makramów to nic innego, jak po prostu wyplatanie charakterystycznych ozdób za pomocą własnych rąk. Aby wykonać eleganckie makramy, niepotrzebne będą druty, szydełka, igły i inne narzędzia. Niepowtarzalne makramy wykonane z naturalnych materiałów doskonale sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym i boho. Za pomocą splotów można stworzyć nie tylko piękne ozdoby ścienne, ale również nowoczesne wiszące kwietniki, które są w stanie ożywić nawet najbardziej ponure aranżacje wnętrz. Osoby, które zdobędą nieco doświadczenia bez problemu mogą wykonać nawet eleganckie torebki na zakupy, czy też designerskie poszewki na poduszki. Makramowe dekoracje idealnie pasują nie tylko do nowoczesnych, ale również do klasycznych aranżacji wnętrz. Można je wykorzystać w salonie, sypialni, pokoju dziecka albo na zadaszeniu tarasu.

Makramy jak zacząć?

Aby wykonać makramy wystarczy niewielki patyk, nożyczki i sznurek. Na rynku dostępne są nie tylko zwykłe sznurki bawełniane. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają sznurki jutowe albo sizalowe. Osoby początkujące powinny wybrać sznurek bawełniany o grubości od 3 do 5 milimetrów. Jak łatwo się domyślić im cieńszy jest sznurek, tym oczywiście zdecydowanie więcej pracy trzeba będzie wykonać. Długość sznurka w dużym stopniu zależy głównie od wzorca, który chcemy wykonać.

Jak wykonać podstawowe sploty?

Aby wykonać piękne makramy należy do perfekcji opanować kilka prostych splotów. Osoby początkujące powinny skupić się na węźle tkackim (płaskim). Jest to w chwili obecnej najpopularniejszy i najczęściej stosowany węzeł jeżeli chodzi o sploty makramowe. Aby wykonać ten popularny splot należy wziąć dwa sznurki i wykonać na nich klasyczny węzeł mocujący. Pamiętać należy o tym, aby węzły umieścić blisko siebie. Z czterech zwisających sznurków na samym początku wykorzystujemy tylko dwa, które znajdują się po zewnętrznej stronie. Jeżeli chodzi o środkowe sznurki to są to sznurki rdzeniowe. Lewy sznurek (zewnętrzny) należy położyć na dwóch rdzeniowych i pod prawym (zewnętrznym). Po tym zadaniu lewy sznurek zewnętrzny należy położyć nad sznurkiem prawym. Po wykonaniu pętelki oba sznurki należy pociągnąć. Bardzo prosty do wykonania jest również popularny węzeł spiralny. Wykonuje się go niemal identycznie, jak powyżej opisany węzeł płaski. Sznurki należy zaplątać z prawej albo lewej strony. Bardzo ładnie prezentuje się także węzeł żebrowy. Mowa tutaj oczywiście o charakterystycznym splocie, w którym wokół wiodącego sznurka należy owinąć dwukrotnie sznur oplatający. W Internecie można obejrzeć filmiki, które pokazują dokładnie, jak należy wykonać proste i zdecydowanie trudniejsze sploty makramowe.

Redakcja yasinisi.pl

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie pielęgnacji i urody. Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w niniejszym blogu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

garderoba kapsułowa
makramy diy
kule do kąpieli diy

Jesteś zainteresowany reklamą?

kule do kąpieli diy