Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Zaburzenia borderline – co warto wiedzieć?

22 sierpnia 2022 zaburzenie osobowości borderline

Borderline to zaburzenie, które dotyka wielu ludzi. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny i czym się ono charakteryzuje.

Zaburzenie osobowości borderline

Jest to bardzo ciężkie zaburzenie osobowości, które określane jest jako osobowość chwiejna emocjonalnie. Objawia się ona tym, że chory bardzo często zmienia swój nastrój, odczuwa silne poczucie niespełnienia czy też pustki. Osoby takie mają zaburzenia tożsamości, mają ciągle słabe samopoczucie i nie mają potrzeb oraz umiejętności do tego, żeby budować silne i nierozerwalne więzi z innymi. Z czego to wynika? Jest to efektem lęku przed odrzuceniem czy też porzuceniem. Wynikać może również z rozczarowania swoją osobą, niespełnionymi planami czy też marzeniami, które wydają się być nie do zrealizowania. Osoby takie mają problem z pozytywnym postrzeganiem świata i są bardzo nieufne oraz antyspołeczne. Borderline występujący u osób w każdym wieku charakteryzuje się ogromną frustracją, wstydem, niepokojem oraz ogromnym smutkiem. Warto wiedzieć jak rozpoznać borderline. Obecnie stosowane są kwestionariusze, dzięki którym można ocenić osobowość. Warto nadmienić, że takie testy przeprowadzane są przez specjalistów takich jak: psychiatrzy, psychologowie, czy też psychoterapeuci. Co ważne, wiele osób myli tę chorobę z chorobą afektywną dwubiegunową, jednakże są to dwa oddzielnie problemy. Choroba ta nie jest również wynikiem zażywania substancji psychoaktywnych, które mogą być przyczyną zaburzeń osobowości.

Czy borderline jest niebezpieczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kontakt z osobą chorą jest bezpieczny oraz jakie są objawy tej choroby. Osoba, która ma takie zaburzenia, nie umie samodzielnie przezwyciężyć stresowych sytuacji. Nie potrafi zacząć działać, a jedynie pogłębia się jej problem i zaczyna panikować i niszczyć wszystko wokół siebie. Ciężko jest jej zacząć działać, nawet wiedząc, że jest to jedyne rozwiązanie. Głównym problemem takich osób, jest właśnie to, że nie mają one pomysłu na wyjście z problemu. Niestety wiele osób, które mają problem z zaburzeniami osobowości borderline, decyduje się na samobójstwo. Reagowanie gniewem na nawet nie aż tak trudne sytuacje życiowe to norma wśród takich osób. Ciągłe doprowadzanie do konfliktów z rodziną czy przyjaciółmi to również coś, co charakteryzuje tę chorobę.

Warto w tym miejscu wymienić kilka typowych cech osoby z zaburzeniami osobowości borderline. Mogą to być ciągle zmieniające się nastroje, które idą w parze z wrażliwością na ocenę innych, ponieważ jak wiadomo, osoby chore można bardzo łatwo obrazić i urazić. Osoby takie bardzo silnie reagują na oceny i uwagi innych, popadając w jeszcze większe problemy psychiczne. Kolejnym problemem takich osób jest również kłopot z odczuwaniem emocji. Osoby takie zbyt mocno się gniewają, są wściekłe i zaborcze. Wszystko to często jest wynikiem strachu przed odrzuceniem. Niestety osoby takie mogą niszczyć się w jeszcze inny sposób. Często ludzie chorzy zaczynają nadużywać substancje psychoaktywne, które jeszcze bardziej wyniszczają ich psychikę.

AP21

Redakcja yasinisi.pl

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie pielęgnacji i urody. Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w niniejszym blogu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

modele butów
pierścionek zaręczynowy
zaburzenie osobowości borderline

Jesteś zainteresowany reklamą?

zaburzenie osobowości borderline